Dobrowolne poddanie się karze w prawie polskim znajduje swoje uregulowanie w 387 k.p.k., który stanowi co następuje:
Do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony, któremu zarzucono przestępstwo zagrożone karą nieprzekraczającą 15 lat pozbawienia wolności, może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego, orzeczenie przepadku lub środka kompensacyjnego bez przeprowadzania postępowania dowodowego. Wniosek może również dotyczyć wydania określonego rozstrzygnięcia w przedmiocie poniesienia kosztów procesu. Jeżeli oskarżony nie ma obrońcy z wyboru, sąd może, na jego wniosek, wyznaczyć mu obrońcę z urzędu.
Skorzystanie z instytucji dobrowolnego poddania się karze z całą pewnością wpływa na skrócenie czasu trwania postępowania, ponieważ nie wymaga przeprowadzenia rozległego postępowania dowodowego. Trzeba jednak mieć na uwadze, że osoba, która zdecyduje się na dobrowolne poddanie się karze, co do zasady nie będzie mogła się odwołać od wyroku, a więc wymaga to rozważenie wszelkich ,,za” i ,,przeciw”.
Wniosek o dobrowolne poddanie się karze oskarżony może złożyć osobiście lub za pośrednictwem swojego obrońcy. Ponadto, może on złożyć go na piśmie lub ustnie do protokołu rozprawy. W prawie polskim przepisów, które określałyby treści wniosku o dobrowolne poddanie się karze poza wskazaniem kary i środków, jakie miałyby znaleźć się w wyroku. Do zasadności takiego wniosku należy jednak przekonać Sąd i prokuratora, stąd pomoc profesjonalisty może okazać się niezbędna.
Adw. Łukasz Buczko ma wieloletnie doświadczenie w tego typu sprawach, wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy więc do kontaktu.